Середа
22.01.2025
06:35
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Сайт заступника директора школи Шуміхіної С.І.
Головна » 2015 » Квітень » 6 » 7 квітня - Всесвітній день здоров'я
20:59
7 квітня - Всесвітній день здоров'я


7 квітня відзначають Всесвітній день здоров'я.


Однією з головних завдань сучасної школи є виховання здорової дитини, охорона здоров'я людини. 

Вирішення проблеми збереження власного здоров'я закладено у самій людині, у знанні та розумінні нею проблем формування, збереження, зміцнення і відновлення його, а також в умінні дотримуватися правил здорового способу життя. Діти повинні усвідомлювати, що майбутнє кожного, як і держави в цілому – за здоровими поколіннями, бо фізично і морально здорова людина здатна творити і приносити користь іншим людям. 

Сьогодні на рівні держави діє близько десяти національних програм, головним завданням яких є пропаганда здорового способу життя дітей та молоді, через проведення науково-методичних конференцій, семінарів-тренінгів, круглих столів, лекцій, практичних занять для педагогічних працівників, психологів.

Для організації профілактичної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах доцільно організовувати проведення: тематичних лекцій щодо профілактики шкідливих звичок, практичних занять, психологічних тренінгів, бесід, ігор, захист рефератів, круглих столів тощо. При цьому необхідно акцентувати увагу на: розвиток психічної культури, формування психологічного здоров'я та профілактику шкідливих звичок в учнів; на формування у дитини довіри до самого себе, сприйняття власної індивідуальності, самоповаги, впевненості в собі, почуття власної гідності; на усвідомлення вибору саме здорового способу життя та осмисленому самовизначенні у виборі професії, на здатності знаходити власний сенс життя та формування установки на здоровий спосіб життя; на засвоєння знань про шкідливі звички, їх вплив на організм людини та на необхідність самоствердження у підлітковому середовищі.

Проблему формування навичок здорового способу життя неможливо вирішувати без плідної співпраці з органами учнівського самоврядування. Основний принцип співпраці полягає в тому, що діти з великою довірою ставляться до тієї інформації, яку одержують від своїх однолітків, а ще більше - до тієї інформації, яку несуть старші друзі, батьки. При проведенні даного циклу занять необхідно влаштовувати письмові анонімні опитування учнів, які доцільно використати у наступній роботі з учнями та батьками. 
 

На допомогу класному керівнику
Урок до Всесвітнього дня здоров'я може бути особливим. Його мета: орієнтація дітей та учнівської молоді на пріоритетність вічних загальнолюдських цінностей життя і здоров'я, мотивацію ведення здорового способу життя як необхідної умови саморозвитку, самовдосконалення та самозбереження у сучасному світі, запоруки успішної самореалізації кожної дитини у повсякденному та майбутньому дорослому житті. 

Для того, щоб цей урок не тільки залишився в пам'яті дітей, а й дав новий поштовх у їхньому мисленні до себе і оточуючих, необхідно обов'язково включити рольові ігри, обговорення ситуації, захист рефератів, тести, тренінги, вправи, які виховують у дітей та підлітків орієнтацію на здоровий спосіб життя. Наголосити, що заняття спортом, трудова активність, відмова від шкідливих звичок – це фактори, що зміцнюють здоров'я. Завдання Уроку "Здоров'я": 


  • акцентувати увагу на зміст понять, категорій здоров'я, здоровий спосіб життя, моніторинг здоров'я, культуру здоров'я; 

  • пов'язати стан здоров'я людини з різними сферами її життєдіяльності (здоров'я і навчання, здоров'я і праця, здоров'я і сім'я) та з довготривалістю життя; 

  • охарактеризувати стан здоров'я населення України, звернути особливу увагу на здоров'я дітей та підлітків і повідомити, як ця проблема вирішується у нашому суспільстві, державі; 

  • допомогти усвідомити, що кожна людина повинна дбайливо ставитися до власного здоров'я як головної умови реалізації" свого творчого, соціального, інтелектуального, природного та фізичного потенціалу; 

  • особливу увагу зосередити на громадянську відповідальність за власне здоров'я. 


Із врахуванням вікових та індивідуальних особливостей учнів, рівня їх розвитку, зацікавленості, а також можливостей школи та позашкільного навчального закладу форми роботи, методи та методичні прийоми проведення Уроку Здоров'я можуть бути різноманітними: 


  • традиційний урок з елементами рухової активності; 

  • нетрадиційні форми проведення уроку (урок-бесіда, урок-казка, урок-диспут, урок-гра, урок-мандрівка, урок-конкурс, урок-спілкування, урок-реклама, урок-свято, урок-зустріч, урок-турнір, урок-вікторина, урок-конференція, урок-круглий стіл, урок-тренінг); 

  • комбінований урок, в якому використовуються елементи різних форм проведення уроку з урахуванням вікових особливостей дітей, досвіду та майстерності педагога; 

  • виступи агітбригад (екологічної, валеологічної спрямованості), театралізовані вистави тощо. 


^ У початковій школі урок доцільно провести у формі гри, подорожі за здоров'ям до лісу, в поле, до моря, до українських традицій формування культури здоров'я, використовуючи матеріали українського фольклору (народні пісні, казки, вірші, прислів'я, загадки, приказки про здоров'я). Наочність на уроці в початкових класах школи є обов'язковим. Це можуть бути малюнки ("Здоров'я очима дитини", "За здоров'ям на природу", "Діти, рух, здоров'я", "Більше рухайтесь", "Радій життю", "Твої рідні", "Люби своїх рідних"), українські загадки, прислів'я і приказки про здоров'я ("Найбільше багатство – здоров'я", "Нема щастя без здоров'я", "Веселий сміх – здоров'я", "Здоров'я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо"). 

При виборі форми проведення Уроку Здоров'я в основній школі вчителеві доцільно враховувати як вікові і індивідуальні особливості, так і попередньо набуті знання та рівень готовності класу сприймати інформацію про здоров'я та здоровий спосіб життя. Це можуть бути урок-бесіда чи урок-роздум, комбіновані уроки про здоров'я, про особливості здоров'я українського народу, про українські оздоровчі системи, про здоровий спосіб життя та його складові (оптимальна рухова активність, правильний добовий режим дня, збалансоване харчування, відсутність шкідливих звичок тощо). 

Бажано розпочати урок із вступного слова вчителя, а потім перейти на діалогічний спосіб спілкування, надати можливість кожному учневі висловити свою думку про те, що є здоров'я для кожної людини, від яких факторів залежить здоров'я, як його зберігати та зміцнювати. Головним завданням па цьому уроці буде допомогти дітям зрозуміти "Хто я?", "Що значить моє здоров'я", знайти своє місце в безмежному світі та зорієнтувати жити здоровою щасливою людиною. 

Урок Здоров'я  у старшій школі має стати своєрідним уроком громадянської зрілості, із врахуванням рівня інформованості та зацікавленості учнів, проблемою здоров'я та системою ведення здорового способу життя. Провідне завдання уроку – дати можливість і право учням самостійно розв'язувати питання здоров'я, приймати розумні рішення, виходячи зі своєї спроможності, а також із факту, що формування особистості повинне бути спрямоване в інтересах самої особистості і за її бажанням. Саме таким уроком буде урок-тренінг, урок-дискусія, урок-конференція чи урок-круглий стіл, під час якого можна розробити моделі розв'язання різних проблемних ситуацій на основі їх аналізу, активного обговорювання та захисту своєї позиції. 

Розпочати урок можна з цікавої бесіди про здоров'я, приділивши увагу умовам і складовим соціальної сфери життя і здоров'я людей (взаємозв'язок політики, держави, права і здоров'я, чинники ризику для здоров'я, взаємини у сім'ї та колективах; вияви девіантної поведінки: алкоголізм, наркоманія, токсикоманія, проституція). 

У ході уроку надавати можливість старшокласникам розв'язувати проблеми реальної поведінки, активізуючи отримання зворотнього зв'язку від своїх товаришів, що мають схожі проблеми, або мають досвід їх розв'язання. Запропонувати учням довести у дискусії зі своїми товаришами залежність здоров'я від способу життя. Обґрунтувати прикладами із власного досвіду батьків, друзів, з літератури чи кінофільмів. 

Учні мають усвідомити, що його майбутнє залежить від того вибору, який він робить вже сьогодні в кожну хвилину свого життя (пити - не пити, курити - не курити, займатися фізичною культурою – не займатися, вчитися – не вчитися, з ким дружити, а з ким ні, вживати наркотики – не вживати, тощо). І лише духовно і фізично сильна та здорова особистість може розраховувати увійти в сучасний напружений ритм життя, здобути відповідні знання, правильно обрати професію, пристосуватися до мінливих соціальних, екологічних, внутрішніх факторів, досягти успіху в обраній спеціальності, і саме така людина здатна допомогти собі і оточуючим, стати корисною для суспільства в цілому. 


Інформація взята з Методичних рекомендацій щодо проведення уроку "Здоров'я" в загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладах, які підготували   Кириленко С.В.,   Бережна Т.І., Бабич В.М.
 

Рекомендовані джерела інформації

Нормативні документи
 

  1. Закон України “Про освіту” (стаття 56). – 1996.
  2. Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті // Освіта України. – 18 липня 2001. – №29. – С. 4 –6. 
  3. Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні: Указ Президента України №244 від 20.03.2008.
  4. Про затвердження програми „Основні орієнтири виховання учнів 1-12-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України“: Наказ МОН України від 17.12.2007 №1133. 
  5. Про затвердження Державної програми „Репродуктивне здоров’я нації“ на період до 2015 року”: Постанова КМУ
  6. Про заходи щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя громадян: Указ президента України від 27.04.99 №456/99 // Інформаційний вісник: вища школа. 2002. - №7. – С.7-9.
  7. Про підвищення рівня інформаційно-освітньої роботи щодо запобігання поширенню наркоманії серед дітей, учнівської та студентської молоді: Наказ МОН України від 16.11.2005 №656. 
  8. Про підвищення рівня інформаційно-просвітницької роботи щодо запобігання поширенню наркоманії серед дітей, учнівської та студентської молоді: Наказ ГУОН КОДА від 26.09.2008 №351 
  9. Про подальше впровадження міжнародного проекту „Європейська мережа шкіл сприяння здоров’ю в Україні” // Інформаційний збірник Міністерства освіти України. – 1998. – №23. – С. 3-18.
  10. Про роботу загальноосвітніх навчальних закладів щодо формування навичок здорового способу життя, профілактики ВІЛ-інфікування та толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих: Наказ МОН України від 28.11.2006 №792. 
  11. Про формування здорового способу життя дітей та підлітків і заборону тютюнокуріння в навчальних закладах та установах МОН України: Наказ МОН України №612 від 10.09.03 // Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України. – 2003. – №20. – С. 29-30.


Методична література
 

  1. Актуальні проблеми здоров’я та освіти дітей на початку 21 століття: Спільна сесія АМН та АПН України //Педагогічна газета. – 2001. - №8. – С.1-2.
  2. Бобрицька В. Як зберегти психічне здоров’я: Поради для вчителя //Директор школи. – 2002. – №15. – С. 8-10.
  3. Боярська Л., Овдієнко Л. Програма „Школа і здоров’я” // Рідна школа. – 2003. - №11. – С. 55-58.
  4. Боярська Л., Солодова І., Котлова Ю. Досвід реалізації програми „Школа і здоров’я” // Рідна школа. – 2003. - №11. – С. 58-60.
  5. Василенко Н. Проблема здорового способу життя в освіті європейських країн // Шлях освіти. – 2000. - №1. – С.19-22.
  6. Заїка Л. Формування в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я: Методичні рекомендації //Директор школи. – Квітень 2002. – №15. – С. 7.
  7. Залковська В., Суська О., Павлючок Я. Українські народні традиції здорового способу життя: Засідання клубу „Краяни” // Краєзнавство, географія, туризм. – Жовтень 2003. - №38. – С. 1-5.
  8. Зубалій М., Закопайло С. Складові здорового способу життя // Завуч. – Липень 2000. – №20-21. – С. 29.
  9. Канівець С. День Здоров’я: Сценарій спортивного свята //Фізична культура в школі. – 2003. - №3. – С. 25-26.
  10. Кириленко С. Розвиток педагогічних технологій формування культури здоров’я старшокласників // Рідна школа. – 2003. - №11. – С. 50-55.
  11. Кривошеєва Г. Культура здоров’я особистості як соціально-педагогічна проблема //Шлях освіти. – 2001. - №1. – С. 35-37.
  12. Кримський С. Принципи духовності ХХІ століття //Директор школи. – 2003. – №15. – С. 8-10.
  13. Міндер М. Поле педагогічної дії //Директор школи. – 2001. – №№33-38.
  14. Оржеховська В. Проблеми морально-духовного розвитку неповнолітніх у контексті превентивного виховання // Рідна школа. – 2002. – №10. – С. 2-4.
  15. Попередження суїцидальної поведінки дітей та підлітків: Методичні рекомендації для педагогів, практичних психологів, соціальних педагогів, батьків // Все для вчителя. – Жовтень 2003. - №30. – С. 53-64.
  16. Психічне здоров’я дитини / упоряд. Т.Гончаренко. – К.: Редакції загальнопедагогічних газет, 2003. – 112с.
  17. Савченко О.Я. Реформування шкільної освіти і реалізація її оздоровчої функції: Доповідь на спільній сесії АМН та АПН України „Актуальні проблеми здоров’я та освіти дітей на початку ХХІ століття” //Директор школи. – Жовтень 2001. - №37. – С. 5-6.
  18. Свиридено С. Навчаємо дітей здорового способу життя // Учитель. – 2000. - №4-6. – С. 27.
  19. Стеценко Л., Іванова І. Здоров’я учнів – найвищий закон // Педагогіка толерантності. – 2003. - №3. – С. 55-57.
  20. Тенета небезпеки: ВІЛ як проблема розвитку // Завуч. – 2001. – №8. – Вкладка.
  21. Стан репродуктивного здоров’я України // Завуч. – Вересень 2001. - №31. – Вкладка.
  22. Статеве виховання підлітків: батьківський лекторій // Все для вчителя. – 2000. – №26. – С. 2-25.
  23. Федоренко Д., Федоренко О. Взірець козацької звитяги // Рідна школа. – 2003. - №2. – С. 67-68.
  24. Формування навичок здорового способу життя і духовної культури дітей та молоді: проблеми, пошуки, перспективи // Педагогічна газета. – 2001. - №5. – С. 1-4.
  25. Формування навичок здорового способу життя у дітей і підлітків (за проектом „Діалог“: Навчально-методичний посібник. − 
  26. Шахненко В., Цуканова Є. Концепція „Школи здорового способу життя та безпеки життєдіяльності” // Освіта. – Листопад 2001. - №69-70. – С. 6-7.
  27. Яременко Н. Методичні рекомендації щодо організації превентивного виховання в навчальних закладах // Інформаційно-методичний збірник: Спеціалізоване педагогічне видання Управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації та Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів. – Квітень 2001. - №16. – С. 55-
     
Переглядів: 801 | Додав: Светлана | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar